Bilimsel tesis planlamasının önemi ve katkıları nelerdir?

Çoğu fabrikada operasyonel işletme maliyetlerinin neredeyse %50’si malzeme (hammadde, yarı mamul ve ürün) elleçlemeden ve fabrika içi lojistikten kaynaklanır.

Etkin bir fabrika yerleşimi düzenlemesi ile hem makine hem malzeme hem de çalışanların gereksiz hareketlerini minimuma indirmek mümkün. Bu sayede hem operasyonel maliyetlerin düşürülmesi hem de kapasite kullanımı artışı sağlanır.

Matris Danışmanları, layout danışmanlığı çalışmalarında baştan sona “Yalın” felsefesi ile hareket ederek akışı, kapasiteyi ve karlılığı iyileştirmeye odaklanırlar. Layout danışmanlığı akışının ana hatları aşağıdaki gibidir.

  1. Glenday Sieve Analizi ve Değer Akış Analizi ile mevcut ürün ailelerinin ve mevcut süreçlerin incelenmesi,
  2. 5 ve 10 yıllık satış tahminleri doğrultusunda gelecek akışın “Yalın” felsefesi ile planlanması,
  3. Proje yönetimi, mühendislik ve endüstri mühendisliği ilkelerinin “Yalın” felsefesine uygun şekilde kullanılması ile planın uygulanması ve yeni yerleşimin tamamlanması

Mevcut yerleşkeniz ya da yeni yerleşkeniz için bize başvurabilirsiniz.

İster halihazırdaki yerleşkeniz için isterseniz henüz faaliyete geçmemiş departman ve yerleşkeleriniz için size bilimsel hizmet verebiliriz.

Tüm makinalarınızın ve tesisin ölçümleri yapıldıktan projelendirilmiş tüm alanlar 3D ortamda modellenir. Üretim stratejileriniz ve gereklilikleriniz göz önüne alınarak sanal ortamda işletmenize özel bir yerleşim planı hazırlanır.

 

 

Daha fazla bilgi ve uzman görüşleri için